Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Islám: lépe už bylo

Říká se, že Islám zažívá svůj "středověk" a je pozadu za Evropou. Dává to jistou naději, že bude líp. Potíž je, že dějiny islámské kultury už mají svůj zlatý věk dávno za sebou a od té doby je jen hůř. A asi i bude.

Fiktivní rozhovor: řecký filosof Porfyrios a arabský učenec Averroes - evropský středověk se nebál otevřeně říci, na jakých základech (mj.) stojí...latinský filosofický komiks ze 14. století :)

Dnes nechci řešit nějaké aktuální politické problémy s islámským světem; půjde mi o malé ohlídnutí za několika zajímavými momenty evropsko (chcetel-li křesťansko) - muslimských vztahů a výhledu do budoucna.

Kultura v pubertě?

Občas zaslechnete, že Islám, který se zrodil o nějakých 600 let později než křesťanství, zažívá teď jakýsi svůj "středověk" - pubertu, kterou my už, jakožto starší bratři, máme za sebou. Podívejme se na násilnosti středověké Evropy (říká se, jakoby snad násilnosti Evropy (a nejen Evropy) novověké nebyly daleko děsivější) a uvědomte si, že Islám má teprv podle svého letopočtu nějaké čtrnácté století; takhle se vyjadřuje naděje, že i Islám "dozraje" do nějaké civilizačně přijatelnější podoby.

Bohužel je to iluze, protože po dlouhé stovky let je trend opačný. Islám už svůj kulturní vrchol zažil a nastoupené cesty, která by možná vyústila nějak podobně jako ta evropská, se dobrovolně zřekl. Ovšem vezměmě to alespoň trošku tak nějak "od začátku" a porovnejme si ty dva "středověky".

Evropa na vzestupu

Když se zhroutila Západořímská říše pod tlakem barbarů (a samozřejmě i z dalších důvodů), nezbylo tu skoro nic. Právní řád, rodící se věda, filosofie, učenost - jako by toho nebylo. Až na pár ostrůvků, uchovaných nějakou dějinnou náhodou (například v Irsku, kde by to nikdo nečekal, se udržela v klášterech znalost klasické řečtiny), zavládla proslulá "temná staletí" nebo "temný věk", z nějž se Evropa začala hrabat až v 9. století.

A je zázrak, že se vyhrabala. Je neuvěřitelné, z jakého titěrného zbytku antické vzdělanosti musel evropský středověk poskládat novou civilizaci. Z Platóna zbyl jenom jeden dialog, z Aristotela skoro nic, za řeč stál jenom spis novoplatonika Porfyria, jenž představoval na dlouhá staletí pro Západ jediný zdroj poznání o Aristotelově myšlení; z antických křesťanských autorů se dochoval naštěstí alespoň Augustin a pak už jen samé drobky.

Není tedy divu, že když se intelektuálně čilá, nicméně po pramenech lačnící Evropa setkala s tehdy pokročilým arabským myšlením, byla to pro ni bomba (narozdíl od dnešních dob v tom pozitivním slova smyslu). Třinácté století začalo hltat antické vědění nejprve z arabských překladů a posléze přímo, když se v Evropě opět zmátořila znalost řečtiny - to je další úctyhodná bizarnost tehdejší doby, že se třeba Aristoteles dostal do latiny přes arabské, tam zase přes syrské překlady, a až ty mají za sebou řecký originál; zázrak, že při téhle "tiché poště" původní sdělení řeckých pramenů zůstalo srozumitelné.

O evropském středověku se toho dnes sice hodně nažvaní, ale málo se o něm ví; ledaskoho překvapí, s jakým klidem se křesťanská Evropa třináctého století hlásila nejen k pohanským antickým myslitelům, ale i k muslimským arabským filosofům (lékařům, astronomům, matematikům atd.) a dávala jim latinská jména a čestné tituly; Avicenna, Averroes řečený Komentátor (rozuměj Aristotela, jemuž se říkalo Filosof) atd. To, jak dokázala vzdát čest sousední, byť v mnohém nepřátelské kultuře, je jako nebe a dudy ve srovnání s dnešním Islámem.

Evropané si tehdy přeložili do latiny Korán, aby se v něm taky mohli rochnit a poznat jej; sice z něj nadšeni nebyli, ale to je druhá věc. Dnes si nesmíte vzít do některých muslimských zemí ani vlastní Bibli ve vlastní řeči ve vlastním batohu; věru osvícené časy... Evropě tehdy množství nových impluzů, poznatků, teorií a koncepcí zatopilo pod kotlem změn a i díky tomu dojela až do dnešních dob; a nejspíš asi bohužel skutečně dojela, protože tu dnešní otupělou mátohu, která se vzdává hladce jednoho vlastního výdobytku po druhém, už nějaká extra budoucnost nečeká.

Jak v Islámu hoří koudel

Islámská kultura zažila opačný vývoj. Její zlatý věk, kdy navazovala na antické dědictví, nebála se experimentovat, dynamicky přistupovala k vlastnímu náboženskému podkladu a měla tak potenciál časem sama rozvinout "moderní" dobu, je už nějakých 800 let fuč. Mohou za to všelijaké příčiny a do značné míry i jeden chlapík jménem Algazel.

Al Ghazálí, zkomolený v Evropě na Algazel, poněkud obrátil trend arabského světa. Sám byl velmi vlivný, velký a plodný učenec, jeden z posledních (za což může sám) tohoto civilizačního okruhu. Jeho spis "Vyvrácení filosofů" je začátkem konce - odmítl veškeré antické dědictví a v podstatě podkopal jakoukoli rodící se vědu obrácením důrazu na rigidní pojetí boží všemoci a svérázně pojaté boží svobody. Když dáte koudel k ohni (učí Algazel), vzplane plamenem ne proto, že by tu byla nějaká zákonitost, ale proto, že to tak v ten moment zařídí Alláh. Že koudel vzplane prakticky vždycky, je dáno boží moudrostí a tím, že nám nechce dělat bordel v hlavě. Ale kdybychom učili o kauzalitě, příčině a následku, nedejbože o nějakých přirozených zákonitostech, podkopávali bychom Alláhovu všemohoucnost a svobodu dělat cokoli.

Zamrzlé myšlenky

Tohle stanovisko se sice v Evropě taky občas objevilo, ale jen okrajově či aby ztlumilo nějaký přílišný optimismus stran možností racionálního výkladu všeho. Jinak to ovšem vždycky zapadlo, protože tenhle přístup je políbení smrti pro jakýkoli rozvoj vědy (těžko dělat nějakou vědu, když vlastně nic neplatí, až na Alláhovu libovůli). Znemožňuje taky nějakou dynamickou interpretaci pramenů náboženské víry a jejich poměru k ostatnímu poznání; zatímco dnes můžu být pravověrný křesťan a zároveň nadšeně žasnout nad objevy třeba evoluční biologie (jsem a žasnu :)), o islámském myšlení se mluví v souvislosti s Al Ghazálího dědictvím jako o "zamrzlém".

A jaký je trend? Žádný optimismus nemá moc místo. V souvislosti s jakýmsi revivalem kulturně náboženského sebeurčení různých civilizačních okruhů (bohužel pramálo se to týká toho našeho), o němž mluví Huntington ve svém Střetu civilizací, se Islám zakopává ve svých pozicích a o jeho kulturní "hodnotě" jej přesvědčujeme my sami těmi věčnými ústupky, slabostí a neschopností se rázně postavit za dědictví vlastní - ačkoli to nás dovedlo neskonale dál.

A protože se radikalizujícímu Islámu tak daří, těžko si myslet, že se něco změní. Primitivismus je velmi výhodný pro politiky všech zemí, ale těch islámských tuplem - těch pár jednoduchých hesel o "nových křižácích" a podobně dokáže masy pěkně rozparádit; přikrmování nenávisti, které navíc sám sebou skoro vykastrovaný Západ dokáže stále méně a méně odolávat, znamená pro politky typu Ahmedínežáda atp. spíše bonus navíc. Nějakou kulturní revoluci si pak těžko představit.

Středověk nezačal

Žádný islámský "středověk", který by vedl k nějakému "novověku", se nekoná; i ten náš, evropský středověk, ve srovnání s tím údajným dnešním islámským, představoval úplné orgie pokroku.

Kdepak; mluvíme-li o Islámu, líp už bylo a od těch dob je jenom hůř. A pokud se nevzpamatujeme, bude tahle věta platit i o nás.

Autor: Robert J. Hřebíček | pátek 3.9.2010 10:20 | karma článku: 44,24 | přečteno: 8545x
  • Další články autora

Robert J. Hřebíček

Středověk a mýtus o ploché Zemi

Mezi oblíbené pověsti o středověku patří ta, že věřil na placatou Zemi. Středověk přitom nikdy nepochyboval, že je země kulatá, dokonce znal i její celkem přesné rozměry. Dnes tedy zajímavost k vědění a nevědění našich předků.

4.1.2017 v 16:00 | Karma: 26,33 | Přečteno: 2175x | Diskuse| Věda

Robert J. Hřebíček

NASA, astrologové a „opravený zvěrokruh“

Poslední dobou se objevuje tvrzení, že prý „NASA opravila zvěrokruh“ a tím znemožnila astrologii. Bohužel, většina komentářů, které se téma pokoušely vysvětlit, v tom nasekala ještě větší zmatek. Pojďme si udělat jasno.

26.9.2016 v 9:00 | Karma: 34,16 | Přečteno: 4837x | Diskuse| Věda

Robert J. Hřebíček

Miloš Zeman, svíce jasná?

Již řadu dní zuří bouře. Intelekty všech intelektuálů pracují na plné obrátky, dobro všech dobrodějů je ve zbrani, pohoršení teče proudem ulicemi. Jo a petice, nezapomeňme na petice!

5.11.2014 v 16:16 | Karma: 36,02 | Přečteno: 2168x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Sisyfos a případ utajené bible (neveselý portrét českého skeptika)

Prošel jsem si facebookové stránky Českého klubu skeptiků Sisyfos a nestačil jsem se divit. Pojďme se podívat, jak podle českých skeptiků vypadá kritické myšlení. Řeč bude též o původu bible, tajemných evangeliích a placaté Zemi.

19.5.2014 v 15:00 | Karma: 26,69 | Přečteno: 2024x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

O hříšné policii, muslimských bratřích a jednom špatném teologovi

"Necitlivý zásah české policie proti našim bratřím a sestrám muslimům v čase modlitby byl nepochybně hřích," uvedl Tomáš Halík. Pojďme se podívat na to, jak je v téhle větě všechno špatně - a to i z hlediska křesťanské věrouky.

5.5.2014 v 16:00 | Karma: 39,15 | Přečteno: 2593x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Klaus vystupuje k dvacátém výročí vstupu do EU. Vydá se opět i na Blaník

29. dubna 2024  11:35,  aktualizováno  13:31

Přímý přenos Exprezident Václav Klaus vystoupí při příležitosti dvacátého výročí vstupu České republiky do...

Skotský premiér Yousaf po roce rezignoval, doplatil na rozchod se zelenými

29. dubna 2024  13:28

Skotský premiér Humza Yousaf v pondělí oznámil rezignaci. Po ukončení koaliční spolupráce jeho...

Jak se chystá převrat. V Německu začal proces s Říšskými občany

29. dubna 2024  7:35,  aktualizováno  13:22

Z členství v teroristické organizaci a z přípravy vlastizrádného aktu se od pondělka před soudem ve...

Vyšetřování Vrbětic končí. Nemůžeme očekávat spolupráci Ruska, řekl Rakušan

29. dubna 2024  12:20,  aktualizováno  13:21

„Je prokázáno, že oba výbuchy provedli příslušníci ruské zpravodajské služby GRU. Jejich motivem...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 137
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4078x
Vizionář, kontrarevolucionář, kulinář, bohoslovec, hvězdopravec a byrokrat.