Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Astrolog detektivem (malá ukázka hvězdopravecké praxe 17. století)

V dobách před vznikem moderní policie si člověk musel musel vypomoci všelijak. Pojďme se podívat, jak se v sedmnáctém století dokázal úkolu vypátrat ukradené zboží zhostit - astrolog.

X+Moderní grafické zpracování horoskopu okamžiku, podle nějž William Lilly vypátral zloděje a ukradené zboží.

V sedmnáctém století žil v Anglii jistý William Lilly. Věnoval se hvězdopravectví, o němž sám tvrdíval, že je ve své čiré podobě kombinací "rozvahy a umění". Nejvíc na sebe upozornil, když s téměř dvacetiletým předstihem na rok přesně předpověděl dvě rány, které budoucnost připravila městu Londýnu - velký mor a velký požár. Když roku 1665 to první kosilo 400 lidí týdně a o rok později to druhé obrátilo v popel skoro osm desetin Londýna, byl ovšem Lilly už dlouhá desetiletí vyhledávaným astrologem; klienti si u něj podávali dveře tak, že si sám mohl určovat ceny, a dělal to věru sympaticky - na těch bohatších chtěl půlkorunu, na těch méně majetných šilink a chudákům radil zadarmo.

Dnes astrologové slaví svůj mezinárodní den - ve chvíli, kdy vychází tenhle můj skromný příspěvek, stojí už totiž Slunce na nultém stupni Berana tzv. tropického zodiaku, čímž pro všechny studenty, adepty i mistry tohoto po staletí uctívaného i vysmívaného, každopádně pozoruhodného odvětví Vědy i Uměny začíná něco jako Nový rok.

Napadlo mě, že by p.t. čtenářstvo, milovné historie a obrázků ze života starých dob, mohla v tento den pobavit právě ukázka z díla výše jmenovaného mistra, který sám sebe ovšem tituloval skromně studentem. William Lilly totiž - ku prospěchu věků budoucích - jednoho dne onemocněl; a když usoudil, že se z toho vylíže, ale že to chvilku zabere, zavřel krám v rušném Londýně a odstěhoval se s celou domácností na venkov, kde se rozhodl sepsat učebnici, kompendium svého vědění. Vyšlo na úctyhodných osmi stech stranách roku 1647 pod názvem Křesťanská astrologie a dodnes se těší ohromné úctě všech Lillyho následovníků. Lilly ve svém díle popsal nejenom všechny teoretické postupy, ale ke každému připojil i něco, co bychom dnes nazvali kazuistikou.

A zde je na ukázku jedna z nich.

"...Pobývaje roku 1638 na venkově objednal jsem si v Londýně nějaké ryby na období půstu; dopraveny byly bárkou do Waltonu. O sobotě 10. února přišel za mnou jeden z mužů od vody a namísto toho, aby mi ryby přinesl, uvědomil mne, že v noci na sobotu byl jejich sklad vyloupen a ukradeny byly i mé ryby.

Vzal jsem tedy přesný čas, kdy jsem dostal toto hlášení, a podle něj sestavil horoskop, snaže se ujistit o tom, co se s mými rybami stalo - a zda, pokud to bude možné, se alespoň s částí zboží ještě shledám.

Nejprve jsem zjistil, že žádná peregrinní planeta se nenacházela v domech úhlových, než Jupiter na hrotu sedmého domu. Zboží, o něž jsem přišel, byly ryby; komodita takové povahy, že gentleman by jí spíše pohrdl. Zvážil jsem tedy postavení Jupitera ve Štíru, vlhkém znamení; signifikátorem mého zboží byl Merkur, jenž stál v Rybách, opět vlhkém znamení – právě tak byl ve vlhkém znamení, Raku, i Bod štěstí. Rozvaha, společně s uměním, pomohly mi k přesvědčení, že musí jíti o muže, jehož zaměstnání či povolání spočívá v živobytí při řece a jenž má moje ryby – a že ty se nacházejí někde na vlhkém a nízko položeném místě, protože Bod štěstí stál v Raku a Luna zas v zemském Býku.

Byl jsem si jist, že o svém zboží ještě uslyším, protože Merkur, vládce mého domu majetku, stál v sextilu k Luně, která byla vládkyní mého Bodu štěstí; přesto však bylo jasné, že neporušené je zpátky nedostanu, protože Merkur, vládce druhého domu, byl ve svém pádu a poškození; ale protože byl ve své vlastní hranici a byl v příznivém vztahu k Bodu štěstí, byla naděje získat zpět alespoň něco z mého zboží.

V městečku Waltonu nebyl žádný chlap od vody, který by se blížil fyzickému vzhledu, odpovídajícímu postavení Jupitera ve Štíru – ale protože Mars, vládce sedmého domu, opouštěl znamení Štíra, své vlastní, a přesouval se do znamení dalšího, zjišťoval jsem, zda někdy nějaký z takových rybářů, o němž svědčil Jupiter a Mars, neprodal nějaký pozemek, neopustil svůj vlastní dům a nepřestěhoval se jinam.

A jednoho takového jsem našel a to byl můj podezřelý z krádeže; chlapík, který byl pouhým rybářem, muž blízký vodě – přesně tak, jak všechny signifikátory ve vodních znameních dosvědčily, že musí žít blízko u vody, nebo být zkrátka s vodou živobytím spřízněn. Byl to tedy rybář, statné a plné postavy, dobré pleti a nazrzlých světlých vlasů.

Opatřil jsem si příkaz od smírčího soudu na příští neděli a společně s konstáblem a kapitánem oné říční bárky vydal jsem se na jisto prohledat pouze ten jeden dům, jenž patřil podezřelému rybáři; našel jsem část svých ryb ve vodě, část byla již snědena a část zůstala ještě nedotčena, vše bylo přiznáno. ... ... ... Já jsem si pak ještě stěžoval ohledně ztráty sedmi portugalských cibulí – jak však rybářova žena řekla, nevědouc, co jsou zač, přidala je do polévky. Zbytku mých ryb jsem se o své vůli zřekl, ačkoli kněz, jenž měl v nájmu waltonskou farnost, potvrdil, že mi přísluší náhrada.

A na tomto příkladu vidíte, že peregrinní planeta v úhlovém domě dává popis zloděje, a že to není ani Slunce, ani Luna na ascendentu a v základních hodnotách, kdo by zajistil naše naděje na odhalení toho zloděje. Luna, ve vztahu k vládci druhého domu, svědčí o znovunabytí zcizeného; úplném tehdy, kdy Luna i vládce druhého domu jsou ve svých základních hodnotách; částečném, když jsou tyto planety nějak upevněny; a o odhalení krádeže, nikoli však o navrácení ukradeného majetku, bude vypovídat to, budou-li se k sobě vztahovat, ale obě budou peregrinní..."

Tolik astrolog k "Případu ukradených ryb". Lilly zde předvedl starobylé postupy jedné z hvězdopraveckých disciplín, která se nazývá horární (hodinová) astrologie, čili něco jako "vy se ptáte, horoskop konkrétní chvíle odpovídá." Řeší sice ve své učebnici i onačejší věci, než je krádež ryb - odhaduje výsledky válečných akcí Sira Williama Wallera proti Siru Ralphovi Hoptonovi, zjištuje, zda zvěsti o obsazení Cambridge královými jednotkami jsou pravdivé, případně řeší osudy loďstva. Ale mně přišly nejpůvabnější právě ty případy, kdy po svém pátrání vrací klientce váček peněz ukradený výrostkem ze sousedství, určuje, kudy se vydal uprchý vězeň a nebo s horoskopem v ruce pátrá po Londýně po zaběhnutém psisku. Právě proto jsem případnému čtenáři předložil a (arci chatrně) přeložil vyprávění o zásadní a světohybné kauze ukradeného pytle ryb a sedmi portugalských cibulí.

Dnes nás možná překvapí název Lillyho díla. "Křesťanská astrologie" zní skoro jako protimluv. Ono teda křesťanského je na ní pramálo, právě tak, jako na ní není nic nekřesťanského. Z autorova hlediska to byl nejspíš tah kulturně-obchodní, asi jako kdyby dneska někdo vydal "Hipsterskou učebnici anorganické chemie." Velká jména křesťanského myšlení mívala na astrologii názor různý. Augustin ji odmítal, Tomáš Akvinský ctil, Martin Luther ji měl za kravinu, zatímco jeho spolupracovník a následovník Philipp Melanchthon uznával její výsledky, přeložil do latiny Ptolemaiovo takřka zakladatelské dílo Tetrabiblos a sám byl velmi šikovným praktickým astrologem.

William Lilly (jenž poměrně přesně předpovídal výsledky bitev mezi králem a Parlamentem a jehož služeb využívala i vysoká politika všech směrů, takže pro vlastní bezpečí a klid se nakonec stáhl do ústraní a věnoval se medicínské astrologii) byl představitelem "stříbrného věku" astrologie, podobně jako třeba jeho neméně slavný protějšek z druhé strany průlivu Jean-Baptiste Morin, jejž tajně propašovali do komnat francouzské královny ve chvíli, kdy dávala život budoucímu Králi Slunce, aby na vteřinu přesně zaznamenal první výkřik novorozence pro své pozdější výpočty. Astrologie zkrátka po dlouhá staletí daleko více, než si dnes připoušítme, okupovala rezidence králů i vysokých církevních hodnostářů, kabinety učenců, ordinace lékařů a nakonec i chalupy rybářů, jak jsme dnes viděli. Pokud se dnes třeba učíme o zmíněném Morinovi nebo třeba o dřívějším Janu Keplerovi či Tychonu de Brahe, že to byli významní astronomové a matematici, kteří se ovšem věnovali i astrologii, vězte, že to bylo spíše naopak. Oni sami by nechápali, proč by jejich umění v matematice a astronomii měl někdo oddělovat od astrologie, v níž byli právě tak dobří, vědečtí a racionální a jíž zasvětili valnou část svých životů.

A ačkoli moderní astrologie pracuje většinou značně odlišně (koneckonců známe už o pár planet víc, než o kolika měli ponětí dávní mistři, pro něž končila sluneční soustava Saturnem), přistupuje-li se k ní se stejným "rozmyslem a uměním", po nichž volal starý Lilly, představuje nemenší dobrodružství. Zapomeňte na sloupky v bulvárních novinách a vezměte v potaz, že třeba Carl Gustav Jung sestavil desítky horoskopů narození svých klientů, jež potom velmi úspěšně využíval při své práci, nebo že své kroky - zejména termíny chystaných akcí - konzultoval se svou astroložkou i Ronald Reagan.

Uvádí se, že když se jednou jedovatě o astrologii šířil slavný Edmond Halley, optal se ho ještě slavnější Isaac Newton, zda se někdy uvedenou naukou zabýval. "Ne? Vidíte, a já ji studoval několik let." Čímž měl celou věc za vyřízenou a dál už s Halleyem neztrácel čas. Protože než někdo začne vykřikovat, že "to je blbost", měl by "to" nejdřív asi alespoň trošku znát. Současní se vším rychle hotoví kritici by tuhle historku měli mít na paměti. Jinak si počínají jen pramálo vědecky.

 

 

________________________

Použitá literatura:

BOBRICK Benson, Nebe a osud - astrologie v dějinách, Volvox Globator, Praha 2008

MAXWELL-STUART P. G., Astrology From Ancient Babylon to the Present, Amberley Publishing, Stroud 2010

LILLY William, Christian Astrology, Astrology Classics, Abingdon 2005

 

Autor: Robert J. Hřebíček | čtvrtek 20.3.2014 17:56 | karma článku: 17,84 | přečteno: 1102x
  • Další články autora

Robert J. Hřebíček

Středověk a mýtus o ploché Zemi

Mezi oblíbené pověsti o středověku patří ta, že věřil na placatou Zemi. Středověk přitom nikdy nepochyboval, že je země kulatá, dokonce znal i její celkem přesné rozměry. Dnes tedy zajímavost k vědění a nevědění našich předků.

4.1.2017 v 16:00 | Karma: 26,33 | Přečteno: 2173x | Diskuse| Věda

Robert J. Hřebíček

NASA, astrologové a „opravený zvěrokruh“

Poslední dobou se objevuje tvrzení, že prý „NASA opravila zvěrokruh“ a tím znemožnila astrologii. Bohužel, většina komentářů, které se téma pokoušely vysvětlit, v tom nasekala ještě větší zmatek. Pojďme si udělat jasno.

26.9.2016 v 9:00 | Karma: 34,16 | Přečteno: 4837x | Diskuse| Věda

Robert J. Hřebíček

Miloš Zeman, svíce jasná?

Již řadu dní zuří bouře. Intelekty všech intelektuálů pracují na plné obrátky, dobro všech dobrodějů je ve zbrani, pohoršení teče proudem ulicemi. Jo a petice, nezapomeňme na petice!

5.11.2014 v 16:16 | Karma: 36,02 | Přečteno: 2168x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Sisyfos a případ utajené bible (neveselý portrét českého skeptika)

Prošel jsem si facebookové stránky Českého klubu skeptiků Sisyfos a nestačil jsem se divit. Pojďme se podívat, jak podle českých skeptiků vypadá kritické myšlení. Řeč bude též o původu bible, tajemných evangeliích a placaté Zemi.

19.5.2014 v 15:00 | Karma: 26,69 | Přečteno: 2023x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

O hříšné policii, muslimských bratřích a jednom špatném teologovi

"Necitlivý zásah české policie proti našim bratřím a sestrám muslimům v čase modlitby byl nepochybně hřích," uvedl Tomáš Halík. Pojďme se podívat na to, jak je v téhle větě všechno špatně - a to i z hlediska křesťanské věrouky.

5.5.2014 v 16:00 | Karma: 39,15 | Přečteno: 2593x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Husitská trilogie Andrzeje Sapkowského (návrh na povinnou četbu)

V Husitské trilogii Otakara Vávry se to hemží komunisty, v té od Sapkowského zase narazíte tu a tam na vodníka nebo čarodějnici. A tak je jasné, že ta druhá je historicky věrohodnější i neskonale zábavnější.

3.10.2013 v 15:15 | Karma: 24,21 | Přečteno: 2208x | Diskuse| Kultura

Robert J. Hřebíček

Alternativci (o tom, že se máme až moc dobře)

Alternativci. Všichni nějaké známe. Ať už všelijaké ty jurodivé biomatky, co si v pětatřiceti pořídly prvního vymodlence a teď každému diktují, jak vychovávat děti, nebo různí ti výživoví vegefanatici, kteří vám neváhají upřít Nebe za to, že jste si dovolili v neděli svíčkovou. Plus mnoho dalších věrozvěstů „alternativních“ přístupů ke všemu. Alternativci svým počínáním vydávají velice zajímavé svědectví o stavu a povaze lidstva – až by to tušili. Pojďme to dnes prozkoumat blíže.

1.10.2013 v 16:16 | Karma: 32,19 | Přečteno: 2070x | Diskuse| Společnost

Robert J. Hřebíček

Obrana počítačových her (proti předsudkům a nactiutrhání)

Na počítačové hry se kouká stále tak nějak mezi prsty. Sedět u filmu nebo u knížky pořád přijde někomu automaticky hodnotnější, než si něco zahrát. Obvykle si to myslí zejména ženy. Dnes se tedy pokusím nejen jim vysvětlit, že nemalá část her má podstatně vyšší kulturní kredit než drtivá většina českých filmů nebo nějaké splašky od Viewega.

25.9.2013 v 20:00 | Karma: 19,72 | Přečteno: 941x | Diskuse| Kultura

Robert J. Hřebíček

O neziskovkách a (romské) integraci.

V té současné smršti článků na téma Romů či integrace se občas dočtu o neziskových organizacích strašné věci. Jsou prý v lepším případě k ničemu a v horším škodí ještě víc. A hlavně parazitují. Tak se na to krátce podívejme.

19.9.2013 v 15:00 | Karma: 21,84 | Přečteno: 2304x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Hochštapler a šarlatán symbolem povodňové Prahy

Exhibicionista, egoman, budovatel náboženské sekty a vlastního kultu osobnosti. Srí Chinmoy se stal symbolem letošních povodní. Kdo, proboha, dopustil, že tenhle náboženský hochštapler má v Praze sochu!?

11.6.2013 v 16:11 | Karma: 44,67 | Přečteno: 17562x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Žena, islám a Česká republika (pokus o odpověď panu J. A. Polákovi)

Co je a není týrání a co se dá a nedá tolerovat jako projev "jiné kultury". Krátký příspěvek do diskuse o nedávných výrocích šéfa Ústředí muslimských obcí v ČR.

1.6.2013 v 15:55 | Karma: 38,10 | Přečteno: 3341x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Z cizího krev neteče (Pár otázek pro militantní nekuřáky)

Tak to vypadá, že plošný zákaz kouření opět neprojde. Nebohé rodinky s dětmi tak zase nemohou navštívit noční herny a zaflusané čtyřky bez ubrusu, ačkoli po tom tolik touží – soudě alespoň podle hlavního argumentu, který na vás vyštěkne jakýkoli sveřepý nekuřák, když si dovolíte poznamenat, že kouření/nekouření v tom kterém podniku by mělo záviset na volbě provozovatele.

31.5.2013 v 9:00 | Karma: 48,18 | Přečteno: 40379x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Jeruzalémská bible (nejlepší překlad biblických textů do češtiny?)

Tentokrát na téma poněkud menšinové, stojící stranou velkých debat dneška, ovšem pro pár zájemců a fajnšmekrů snad využitelné: Řeč bude o zajímavostech a úskalích překladu bible do češtiny a zejména o velkolepém moderním katolickém pokusu, tzv. Jeruzalémské bibli. A taky o tom, jak se jmenuje Bůh.

22.5.2013 v 15:00 | Karma: 25,13 | Přečteno: 3488x | Diskuse| Kultura

Robert J. Hřebíček

P jako Pokrok (a jedna přehlédnutá česká zásluha o něj)

Podívejme se dnes na jeden významný – a nepochopitelně opomíjený – český úspěch a příspěvek nejenom k vědeckému a společenskému pokroku, ale i porozumění mezi národy.

20.5.2013 v 16:17 | Karma: 18,74 | Přečteno: 1066x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Mýtus o českém pivu

České pivo je nejlepší na světě – tímhle medem si mažeme huby docela často. Vážně to ovšem může myslet jenom balík, co nikdy nebyl dál než v sousední čtvrti nebo vsi. Dnes tedy o českých sebeklamech.

15.5.2013 v 14:14 | Karma: 41,65 | Přečteno: 9495x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Senátor Zdeněk Troška?

Zdeněk Troška má poslední dobou našlápnuto na velkou budoucnost. Postupně se stává mluvčím určité části "lidu", apoštolem jeho hodnot a tím, kdo vede protiútok proti nepříteli. Využije svůj potenciál?

13.5.2013 v 17:30 | Karma: 29,25 | Přečteno: 1590x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Rizika spojená s marihuanou – kdo stojí v cestě osvětě

Ano, užívání marihuany má svá rizika, a ne banální. Je tu však sorta lidí, kvůli nimž mladí uživatelé varování přeslechnou. Paradoxně jsou tou žábou na prameni ti, kteří proti marihuaně a legalizaci divoce brojí.

6.5.2013 v 15:00 | Karma: 28,72 | Přečteno: 1900x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

O "měkkých dárcích"

Zvonek zvoní. Vstupujeme. Stromek svítí, dárků mraky. Potud OK. Blesková analýza: Měkkých balíčků je asi polovina. Co nadělám... Takhle nějak vypadá vztah dítka k oblečení pod stromečkem. Apeluji tudíž dnes (protože si to sám taky dobře pamatuju), ve věku zralejším, kdy už skráň tu a tam křižuje stříbřitá nit a v šedé kůře hnízdí náznak zkušenosti: Rodiče, nemučte drobotu tím, že Ježíšek znamená obměnu šatníku!

4.12.2012 v 9:00 | Karma: 26,55 | Přečteno: 1863x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Když ne já, tak nikdo! (rozdupe nám Tomio prezidentské bábovičky?)

Copak to tak zvoní? Že by předzvěst Vánoc? Kdepak, to se jen naplno rozezněly rolničky na Okamurově čepici. Připojil se ke Kláře Samkové s tím, že když on nepostoupí, napadne celé volby. Najednou mu totiž na nich začala řada věcí vadit.

18.11.2012 v 15:20 | Karma: 25,10 | Přečteno: 1509x | Diskuse| Ostatní

Robert J. Hřebíček

Tři typy české voličské naivity (včetně toho nejhoršího)

Čeští voliči jsou často dost naivní. A dokonce hned na několik způsobů. Voliči prezidentských kandidátů Fischera, Okamury a Fischerové představují taková pěkná tři hesla do encyklopedie politické naivity.

12.11.2012 v 8:45 | Karma: 42,74 | Přečteno: 7874x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 137
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4078x
Vizionář, kontrarevolucionář, kulinář, bohoslovec, hvězdopravec a byrokrat.